Zero Client

Zero Client

zero-client

Zero Client , bir sunucuya bağlanarak sunucu üzerinde oturum açmaya ve uygulama çalıştırmayı sağlayan cihazdır. Uygulamalar sunucu üzerinde çalışır ve bu sayede istemci tarafında herhangi bir program yükleme, kurulum v.b. işleme ihtiyaç kalmaz.

VDI (Virtualized Desktop Infrastructure )

Çok fazla yer kaplayan, ısı ve gürültü yaratan ve bakımı karmaşık olan bilgisayarlara elveda demek mi istiyorsunuz? Veya, bir BT yöneticisi olarak, sadece birkaç tıklama ötede işletim sistemini büyütmeyi ve yamalamayı hayal ediyor musunuz? 
VDI (Sanallaştırılmış Masaüstü Altyapısı) ortamındaki Zero / İnce İstemciler, bilgi işlem kaynaklarını merkezileştirerek, masanıza bırakılan ve küçük bir dayanıklı donanım parçası olan gerçek zamanlı merkezi yönetim altında gerçekleşiyor.

VDI Çözümleri, Zero İstemciler, Thin (ince) İstemciler ve DMS’den (Cihaz Yönetimi Yazılımı) oluşur.

Neden Zero Client?

Günümüzde fazlasıyla duyduğumuz Cloud (bulut) mimarileri ve masaüstü sanallaştırma uygulamaları, gerek sağlamış olduğu faydalar gerek kullanıcıların ve sistem yöneticilerinin teknoloji geçişi için büyük önem arz etmektedir. Sanallaştırma teknolojisinin önemli bir bileşeni olan Zero Client sistemlerinin temel amaçlarından biri de mevcut kapasiteyi paylaşmak olduğundan her kullanıcıya ayrı güçlü bilgisayarlar satınalmak yerine kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap verecek uygun bir sunucu ve storage (depolama) yapısıyla mevcut kaynakların çok daha verimli bir şekilde kullanımını sağlamaktadır.

Zero Client, donanım tarafındaki maliyetleri % 90’a varan oranlarda azaltabilmektedir. Zero Client kullanıcı sayısı arttırılması gerektiği durumlarda da uygun maliyetler ile arttırmayı sağlar.

Zero Client ürünleri, Paylaşılan bir bilgisayar/sunucu üzerine yüklenen Windows tabanlı standart yazılımlar ile uyumlu çalışmaktadır. Özel sıkıştırma teknolojisi DDP (Display desktop protocol) sayesinde kullanıcıya gerçek bir bilgisayar deneyimi sunar.

Yukarıdaki videoda görebileceğiniz gibi server olarak i7 4470 model işlemcili bir bilgisayarın sunucu olarak kullanıldığı sistemde 30 Adet Zero Client aynı anda 1080P video izleyebilmektedir.

Zero Client ‘ler, server üzerinde kurulu bulunan aynı programı aynı anda ayrı ayrı çalıştırabilirler.

Zero Client, Server bulut(cloud manager)) yönetim merkezi yazılımı ile kullanıcı ekranlarını yönetebilir, broadcasting özelliği ile yönetici ekranını kullanıcılar ile paylaşabilirsiniz. Örneğin; bir sınıfta öğretmen öğrencilere uygulama kullanımı eğitimi verirken kendi ekranını sınıftaki öğrenciler ile paylaşabilir ve öğrenciler eğitimi kendi ekranları üzerinden takip edebilirler.

Mini Dizayn; Zero Client az yer kaplayarak alan tasarrufu sağlar. Ayrıca Zero Client cihazları LCD veya LED monitörlerin arkasına VESA aparatı ile montaj edilebilir.


Zero Client SoC (System on chip) teknolojisi sayesinde ayrıca bir soğutucuya (fan) ihtiyaç duymaz, sessiz çalışır ve sağladığı enerji tasarrufu ile çevre dostudur.

Günümüzde bilgi güvenliği en önemli konulardan biri haline gelmiştir. Zero Client üzerinde veri tutmaz. Böylece art niyetli veri transferleri engellenebilir. Ayrıca kullanıcıların Zero Client üzerine program yükleme veya kaldırması izni kaldırılmıştır. Taşınabilir ortamlara veri kopyalanamaz. CD-ROM veya disket sürücü yoktur. İstenilirse USB girişleri devre dışı bırakılabilir.

Zero Client, üzerinde işletim sistemi çalıştırmadığından bakım gerektirmez. Sunucu bakımı ve yazılım güncelleştirmeleri yapıldığında, Zero Client’larında da bakımları yapılmış olur.

Zero Client düşük elektrik sarfiyatı ile de tasarruf sağlamaktadır. Normal bir bilgisayar 150W ile 450W arasında elektrik harcar iken Zero Client ortalama 5W ila 7W arasında elektrik harcamaktadır.

Zero Client ürünleri Yazıcı, Usb Flash bellek ve Dokunmatik ekran gibi çevre birimleri ile uyumludur.

Zero Client ile internet üzerinden dünyanın herhangi bir yerindeki sunucuya bağlantı kurulabilir. Bu sayede uzak ofislerinizdeki kullanıcılar da merkezdeki yada bulut ortamındaki sunucunuza bağlantı kurabilmektedir.

Zero Client merkezi sunucuya bağlı çalıştığından üzerinde bir bilgi tutmaz. Bu sayede sadece Sunucuda kesintisiz güç kaynağı kullanılarak, kullanıcıların enerji kesintisinde veri kayıpları önlenir. Sunucu kapanmadığı sürece elektrik kesintisi vb. durumda Zero Client tekrar bağlantı sağladığında işlemlerinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir